Kadıköy Kentsel Dönüşüm

Kadıköy Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm yasası çıkış yaptığından bugüne, kentsel dönüşüm çalışmaları zaman zaman hızlanarak zaman zaman da yavaşlayarak devam ediyor. Özellikle büyük şehirlerde kentsel dönüşümün biraz daha hızlanması için sürekli yeni yatırımlar görüyoruz. Devlet destekleri artıyor, kira yardımları geliyor ve benzeri atılımlar yapılıyor. Bu yatırımlarda başı çeken ise İstanbul olarak karşımıza çıkıyor. Hem deprem riskinin olması hem de nüfus ve çarpık kentleşme oranı düşünüldüğü zaman İstanbul’un liste başı olması kaçınılmaz. Mega kentin bazı ilçeleri ise yıllardır kentsel dönüşüm projeleriyle gündemde. Burada yaşayan insan sayısı ve dönüşüm durumu değerlendirildiği zaman da Kadıköy kentsel dönüşüm ilçe bazında birinci sırayı alıyor.

Aslında bakarsanız, kentsel dönüşüm için olmazsa olmaz ilçelerden biri olan Kadıköy’de de işler çok kolay ilerlemiyor. Yıllardır devam eden çalışmalar var. Bunun karşılığında onlarca yıkılan ve yeniden yapılan bina var. Peki Kadıköy kentsel dönüşüm alanları için son durum ne? Neden Kadıköy dönüşüm için bu kadar önemli bir merkez? Yıllar içerisinde ilerleme nasıl oldu?

Kadıköy Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Neden Önemli?

Kadıköy kentsel dönüşüm projeleri için gelişmelere bakacağız ama gelin önce neden bu ilçenin dönüşüm için bu kadar önemli ve değerli olduğunu değerlendirelim.

İlk ve en önemli neden takdir edersiniz ki ilçenin çok köklü bir tarihe sahip olması. Aslında bir yerleşim yeri, bir ilçe ne kadar köklü bir tarihe sahipse, o kadar zor değişiyor. Yeni yapılanan bir merkeze göre değerlendirecek olursak Kadıköy, çok daha eski yapılara kucak açıyor. Yıllar öncesinden yapılmış ve hala kullanımda olan binalar, artık tarihi eser olarak değerlendirilen kurumsal yapılar ve daha birçok benzeri.

Eski bir ilçe, beraberinde eski yapıları da taşıyan bir ilçe demek. İçerisinde yatan bir tarih var. Buraya kadar her şey güzel ama işin bir de deprem penceresi var. Evet bir yerleşim alanı ne kadar köklü ne kadar derinse o kadar iyi ama yıllar, yapılara adil davranmıyor ve yapılar eninde sonunda eskiyor.

Haliyle Kadıköy, hem popülerliği düşünülünce hem de tarih boyunca süre gelen eski yapıları barındırmasıyla, kentsel dönüşümün ilk adım atması gereken ilçelerden biri. Buradaki yapıların yenilenmesi lazım ki deprem riskini sürekli hisseden İstanbul’da, herhangi bir doğal afet anında felaketler yaşanmasın.

Ayrıca burada yaşayan nüfus miktarına da bakacak olursak, Kadıköy kentsel dönüşüm çalışmalarının zorunlu olduğunu anlıyoruz. Hem devlet desteklerinde hem de özel sektörde ilçeye kentsel dönüşüm konusunda yüksek bir ilgi olmasının nedeni de böylelikle anlaşılmış oluyor.  Merak edilen neden dönüşüm sorusuna az çok cevap verdiğimize göre gelin Kadıköy kentsel dönüşüm alanları için de son bilgilere geçelim.

Kadıköy Kentsel Dönüşüm Projeleri Ne Durumda?

Proje bazında tek tek inceleme yapmaktansa genel anlamda bir şeyler söylenebilir. Söyleyebileceğimiz ilk şey şu ki ilçede dönüşüm orta hızlı bir şekilde devam etmekte. Aslında yenilenen birçok yer oldu. Ama hala istenen değişimlerin tam anlamıyla hayata geçirilemediği bölgeler de oldu. En sıkıntılı olan bölgeler ve bu bölgeler için atılan adımlar da ortada.

Moda Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm için tartışılan bölgelerden biri olan Moda, hala çok fazla adım atılması gereken alanlar arasında. Kadıköy kentsel dönüşüm alanları içerisinde belki de en çok tartışılanlarından biri Moda. Hala 40-50 senelik çok eski binalar var ve dönüşüm çalışmaları bekleniyor. Sağlam bir çalışma ile bir an önce adım atılması ve dönüşümün hızlandırılması gereken alanlardan biri diyebiliriz.

Kadıköy kentsel dönüşüm için en temel bölgeler bunlar. Genel değerlendirme yapacak olursak, ilçede gerçek anlamda yık yap çalışmaları var ve ciddi anlamda yatırımlar yapılmaya devam ediliyor. Dileriz çalışmalar daha da hızlanır ve riskli yapıların önüne geçilir.

Şimdi en son kısımda, bölgede oturanlar tarafından çok sık sorulan bir soruya da cevap verelim. O soru tabii ki kira yardımı.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm

Bölgenin kentsel dönüşüme en çok ihtiyacı olan alanı olarak gösterilen Fikirtepe, sürekli iptal edilen proje kararlarıyla gündemde. Çok yakınlarda bu alan için de yeni bir proje ortaya çıktı. Daha doğrusu yeni bir proje kabulü gerçekleştirildi. Buna göre dönüşüm 3 etaba ayrılmış bir şekilde sunulacak. Alınan kararlara göre Kadıköy kentsel dönüşüm alanları içerisinde en çok merak edilen Fikirtepe bölgesi için duruma bakalım.

Yeniden yapılan planlama sürecine göre, 3 ayrı etap göreceğiz. İlk etap, en büyük dönüşümün olacağı kısım. 828 bin 777 metrekarelik risk alanını kapsayan birinci etap, 32 bin kişinin üzerinde nüfusun bulunduğu bir alanda dönüşümün olacağını işaret ediyor.

İkinci etapta ise 356 bin 536 metrekarelik bir alanda dönüşüm planlanıyor. Bu alanda da kentsel dönüşümden etkilenecek olan nüfusun 19-20 bin civarında kişi olacağı düşünülüyor.

Üçüncü ve son etap ise en küçük alanı işaret ediyor. Bu son etapta 178 bin metrekarelik bir alanın dönüşüme dahil edilmesi söz konusu. Etkilenecek olan nüfus ise 5 bin 961 kişi olarak belirlenmiş durumda. 3 parçaya bölünen yeni proje ile yıllardır dönüşümde en çok zorlanılan alan olan Fikirtepe için işlerin hızlanması hedefleniyor. Kentsel dönüşüm genelinde çok önemli bir adım. Öyle ki bölge yıllardır iptal edilen projelerle gündeme geliyor ve açıkçası ilçenin kentsel dönüşüm açısından en sıkıntılı kısmını oluşturuyor.

Bağdat Caddesi Kentsel Dönüşüm

Yine Kadıköy kentsel dönüşüm çalışmaları içerisinde dikkat çeken bölgelerden biri olan Bağdat Caddesi de dönüşümde büyük rol oynadı. Yeni yönetmeliklere göre birçok yapının sunulduğunu ve burada da kentsel dönüşümün etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Fikirtepe kadar detaylı bir proje bölünmesi ya da yıllardır süregelen dönüşüm sorunları yok gibi gözüküyor.

Kadıköy Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar?

Hala kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini düşünecek olursak, kira yardımı da bir hayli önemli desteklerden biri. Burada Kadıköy özelinde bir kira yardımından söz etmek mümkün değil. Çünkü kira yardımları ilçelere ya da bölgelere özel olarak sunulmuyor da illere özel olarak sunuluyor.

Yani İstanbul için verilen kira yardımını değerlendirmek gerekiyor. 2021 yılında İstanbul için ödenen kira yardımı ise 1150 TL olarak belirlenmiş durumda. Kira yardımının maksimum olarak alınabileceği süre ise değişmedi.

Yine 18 aylık olmak üzere bir süre sınırı söz konusu. Burada kira yardımını da alacak olanlar malikler. Eğer Kadıköy’de kiracıysanız ve oturduğunuz ev de kentsel dönüşüme gittiyse, o zaman sadece defaten bir taşınma desteği parası alıyorsunuz. Alacağınız para da belirlenen kira tutarının 2 katı kadar oluyor. İşte kira tutarı 1000 TL ise alınacak olan yardım tek seferlik olmak üzere 2000 TL oluyor.

Kadıköy kentsel dönüşüm kira yardımı konusunda da son bilgiler böyle. Diğer bölgeler ve yukarıda bahsettiğimiz alanlar için çalışmaların daha kapsamlı bir şekilde devam etmesini dileyerek yazımızı bitirelim.

 

Related Posts