Kadıköy Konut Yatırımı

Kadıköy Konut Yatırımı

Yatırım odaklı bir konut almak istiyorsanız ve bunun için seçtiğiniz ilçe Kadıköy ise zarar etmemek için bazı verileri bilmeniz gerekiyor. Konut değerleri ne durumda, birim fiyatlar nasıl, ödenen para ne zaman geri dönüyor, konut fiyatları zaman trendi içerisinde nasıl değişiyor gibi pek çok detayı bilmeniz lazım. Kadıköy konut yatırımı için bu değerleri bilmek, yatırım odaklı olarak alacağınız bir konut için ne kadar kâr elde edeceğinizi ve bunu ne kadar süre içerisinde yapacağınızı göstermekte.

Tabii ki bunları bilmeniz gerektiğini söylüyoruz ama tüm şu saydıklarımız bir analiz sistemi. Yani kolay kolay ulaşılacak olan veriler değil. İşte tüm verilere kolayca ulaşmanızı sağlamak için biz de son güncel durumlara göre bir rehber içeriği hazırladık. Artış gösteren fiyatlar, semtlere göre metrekare birim fiyatları gibi bilgilerle beraber değerlere yer vereceğiz. Yatırımlarınızı buna göre yaparak belli sürelerde çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Kadıköy Konut Yatırımı için Tüm İstatistikler

Konut yatırımları için paylaşacağımız verilerde en önemli nokta güncel veriler olması. 2019 yılına ya da 2018 yılına ait paylaşılacak olan veriler hiçbir işinize yaramayacağı gibi bu veriler 2021 yılında yanlış yatırımlar yapmanıza neden olabilir. Haliyle her sene güncellenmesi gereken bir veri dizininden söz ediyoruz.

Bu yıl paylaşılan verilere göre Kadıköy konut yatırımı durumlarını değerlendirmeye başlayacağız. Endeksa üzerinden paylaşılan verilere göre bu yıl konut fiyatlarında da bir artış söz konusu diyerek geçiyorum son durumlara.

Mart 2021 değerlendirildiği zaman Kadıköy ilçesinde satılık ev fiyatları, %34.10 oranında artış göstermiş olarak gözüküyor. Tabii ki bunu bir eğri olarak düşünmek gerekiyor.  Bölgedeki konutların en son Mart 2021 metrekare birim fiyatı ortalama olarak 10.421 TL seviyesine kadar çıkmış durumda. Yakın zamanda da yıllık ortalama birim fiyat 9.554 TL gibi bir miktar olarak açıklanmıştı. Aslında değişimi buradan da anlamak mümkün.

Göz önüne alınan bu verilere göre yıllık bir değer değişimi yapılmak istense, sadece birim fiyatlardan yola çıkarak yıllara göre şöyle bir durum elde etmiş oluyoruz;

 • 1 Yılda Kadıköy konut değeri değişimi – %34.10’luk artış
 • 2 Yılda Kadıköy konut değeri değişimi – %46.40’lık artış

Toplam getiriler de yine buna bağlı olarak %37’nin üzerinde bir oranla artmış olarak gözüküyor. Sadece bu tablo değerlendirilecek olursa, veriler bir hayli olumlu diyebiliriz.

Kadıköy konut yatırımı kararı konusunda tek başına bu verilerin yeterli olmayacağını da söylemek lazım. Evet yükselen bir eğri oluşmuş ve birim fiyatlar artmış gibi gözüküyor ama ya semtlere göre durum ne? 

Buradaki karşılaştırma için de yine endeksa tarafından paylaşılan verileri ele alacağız ve bir karşılaştırma yapacağız. Karşılaştırmamızı ise yıllık ortalama metrekare birim fiyatı ile Mart 2021 metrekare birim fiyatı üzerinden yapacağız. En gözde semtlere göre bakalım.

 • Göztepe – Yıllık ortalama metrekare birim fiyat: 10.636 TL – Mart 2021 birim fiyatı: 11.387 TL
 • Kozyatağı – Yıllık ortalama metrekare birim fiyat: 7.989 TL – Mart 2021 birim fiyatı: 8.177 TL
 • Fenerbahçe – Yıllık ortalama metrekare birim fiyat: 15.333 TL – Mart 2021 birim fiyat: 16.345 TL
 • Caddebostan – Yıllık ortalama metrekare birim fiyat: 15.180 TL – Mart 2021 birim fiyat: 16.748 TL
 • Bostancı – Yıllık ortalama metrekare birim fiyat: 8.163 TL – Mart 2021 birim fiyat: 8.608 TL
 • Acıbadem – Yıllık ortalama metrekare birim fiyat: 6.252 TL – Mart 2021 birim fiyat: 6.765 TL
 • Caferağa – Yıllık ortalama metrekare birim fiyat: 7.770 TL – Mart 2021 birim fiyat: 8.113 TL

Verilere bakıldığı zaman genel olarak da semtlere göre birim fiyatların artış gösterdiği anlaşılıyor. Fakat bu Mart ayına özgü bir durum da olabilir. Malum bir yandan da pandemi var ve bunun da etkisi olabilir. Ayrıca döviz kurunun da yükselme hareketi devam ediyor. Tüm bunlar birim fiyatlardaki yükselişlerin nedenleri olabilir. Burada önemli olan asıl kısım yıllık ortalama durumun ne olduğu. Çünkü bu bize 1 yılda yaşanan değişime ilişkin verileri vermiş oluyor.

Kadıköy konut yatırımı yapmak isteyenler için Mart ayı itibariyle açıklanan yıllık verileri de paylaşalım. Mart ayına kadar olan kısımda, satılan konutların değeri yıllık bazda %34.10 oranında artış göstermiş. Dediğimiz gibi bu ciddi bir değer olarak gösterilebilir. Neredeyse %50’ye yakın bir artış durumu söz konusu gibi gözüküyor.

Tabii ki bir kez daha hatırlatalım ki Kadıköy ilçesi için konuşuyoruz. Diğer ilçelerde durum biraz daha farklı gözükebilir. İlçede yıllık ortalama metrekare birim fiyatı ise 9.554 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu da Kadıköy konut yatırımı yapıldığı durumda, amortisman süreleri için 37 yıllık değerlere ulaşıldığını gösteriyor. Peki en çok kazandıran, konut fiyatlarının en çok yükseldiği mahalle ve semtler hangileri?

Burada da yine yıllık istatistiklerin etkisinin olduğunu görüyoruz. Yıllık bazda değerlendirme yapıldığı zaman, değişen birim fiyatlarına göre en çok kazandıran mahalleler;

 • Acıbadem
 • Hasanpaşa
 • Osmanağa
 • Rasimpaşa
 • Koşuyolu

Bölgeleri olarak açıklanmış. 2021 yılı verilerine göre yapılan bu açıklamalar, kesin değil de daha çok analizlere dayalı olan açıklamalar. En fazla fiyatları yükselen mahallelerden sonra bir de en hızlı değer kazanan bölgelere de bakalım. Bunlar;

 • Erenköy
 • 19 Mayıs
 • Kozyatağı
 • Sahrayıcedit
 • Bostancı

Evet verilere bakıldığı zaman, Kadıköy konut yatırımları için şunu anlıyoruz ki son 4 yıllık süreçte sürekli olarak değer artışı yaşanmış durumda. Grafiklere bakıldığında metrekare birim fiyatlarının yükseldiği açık bir şekilde anlaşılıyor. Tabii ki burada alacağınız evin önemi de büyük. Tamam semt önemli ve ilçede evler değerli ama yatırım açısından alınacak olan evin niteliği de çok önemli. Tutup yatırım odaklı olarak 40-60 yaşında veya daha üstünde bir yaşta binadan ev satın almak pek mantıklı değil.

Bu evlerde değer artışı değil de artık yavaş yavaş değer kaybı bile yaşanabilir. Sonuçta artık kentsel dönüşüm var ve eski binalara çok fazla ilgi gösterilmez oldu. Daha çok yeni yapılar ve deprem yönetmeliği olan yapılar geleceğe yönelik yatırım olarak değerlendiriliyor. Eski yapılar için kentsel dönüşüm durumlarını da değerlendirmek gerekiyor.

Eski yapılarda her an için böyle bir risk durumu var. Kentsel dönüşüme giden bir ev yatırım olarak düşünülebilir mi derseniz de onun ayrı bir konu olarak değerlendirilmesi lazım. Sonuçta kentsel dönüşümde de yeni bir yapıya ulaşma şansınız var ve yeni bir yapıda daha yüksek değer elde edilecektir. Dediğimiz gibi bu da ayrı bir değerlendirme olacaktır.

Related Posts