Kadıköy Moda Satılık Ev

Kadıköy Moda Satılık Ev

Kadıköy Moda satılık ev arayışı içerisine girmişseniz, evlerin yapısı kadar Moda’nın yapısını da incelemelisiniz. Öyle ki Moda, kendi içerisinde bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Evlerin yapısı kadar, semtin yapısı da atmosferi de hayranlık uyandırıcı. Bu nedenle semtte satılık olan evlerin yapısından söz etmeden önce, semtin yapısına ve tarihine bir bakalım istiyoruz.

Kadıköy merkez ile Kurbağlıdere arasında kalan bölümde yer alan Moda’nın tarihi, Fenikelilere kadar uzanıyor. Fakat asıl olarak bu semt, 19.yy dönemlerinde ünlenmeye başlamış. Özellikle bu dönemlerde İngiliz asilleri denen, bürokrat ve sanatçılardan oluşan İngiliz elitleri bu bölgeye yerleşmiş.

Zaten semtin adı da buradan geliyor. Döneminde çok moda olması, İngilizler tarafından gözde mekan olarak görülmesi sonucunda semt “Moda” olarak anılmaya başlamış. Tabii ki bunun kesin bilgi olduğunu söylersek yanılmış oluruz. Adın buradan geldiği rivayet ediliyor desek daha doğru olacak.

Kadıköy Moda Semti

Tarihi yarım adanın hemen karşısına denk gelen semt, İstanbul’un en güzel deniz manzaralarından birini sunuyor. Kadıköy zaten sahilleriyle ünlü ama Moda semtinde yer alan sahil yolu daha bir popüler. Özellikle hafta sonu, sahil yolu gözde alanlardan biri haline geliyor ve yoğun ilgi görüyor.

Sahil kenarında yer alan yeşillik alanlarıyla da dikkat çeken semt, burada ünlü olan bir parka da sahip. Moda Parkı olarak bilinen park, özellikle gençlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Tabii ki yaz aylarında sahil yoluna olan ilgi biraz daha artıyor. Öyle ki çok ünlü dondurmacılar da sahil kesiminde yerini alıyor. Hep sahili anlattık ama Moda, sahilden ibaret değil. Kadıköy Moda satılık ev ilanlarına bakanların ve burada ev almak isteyenlerin, semtin merkezini de bilmesi gerekiyor. Evet sahil 10 üzerinden 10 alıyor ama tek başına yeterli değil. Daha doğrusu bu ünlü semti anlatmak için tek başına basit kalıyor. Moda’dan ev almak istiyorsanız daha bilmeniz gereken çok şey var.

Mesela semtin merkezinde yer alan tarih kokan dükkanlar ve vintage cafeler. İstanbul’un göze kafeleri, antika dükkanlar ve lezzet dolu ünlü restoranlar. Tüm bunlar bir araya geldiği zaman, harika bir uyum yakalanıyor. Tarih ile modern yaşamı bir araya getiren nadir dokulardan birini görüyorsunuz. Sürekli altını çizdiğimiz tarihi yapılar da dikkat çekmekte. Sadece merkezde yer alan vintage dükkanlar da değil, bunun yanında tarihi öneme sahip olan köşkler de semte bambaşka bir hava kazandırıyor. Zaten bu bölgede ev almak isteyenler sadece bu yapıya bile mest olacaklar eminim.

Merkezdeki bu yapı, ünlü adreslerle devam ediyor. Mesela İstanbul’un önemli adreslerinden biri olan Barış Manço Müze Evi, yine Moda’nın sembolleri arasında yer almakta. 9 Haziran 2010 yılında müze haline getirilen ev, o tarihten itibaren bölgenin ikonlarından biri haline gelmiş durumda. Ünlü sanatçının müzeye dönüştürülmüş olan evinin tarihi ve kültürel bir değer olduğunu da belirtmek gerek.

Sahilden söz ettik. Semtin merkezinde yer alan o tarihi yapıdan söz ettik. Bunun yanında artık sembol haline gelmiş olan Barış Manço Müze Evi hakkında bilgi verdik. Peki, Kadıköy Moda satılık ev arayanlar için bilinmesi gereken başka neler var?

Tabii ki İstanbul’un sembollerinden biri olarak gösterilebilecek olan Bahariye Caddesi. Moda’nın üst kesimlerine doğru çıktığınızda karşınıza çıkan cadde, sadece semtin değil de İstanbul’un ünlü adreslerinden bir tanesi. Nasıl ki İstiklal Caddesi Avrupa Yakası’nın ünlü caddesi olarak bilinir, burası da Anadolu yakası için ünlü cadde olarak bilinir. Araç trafiğine de kapalı olan cadde, tarihi tramvayın geçtiği merkezlerden birİ. Bir hayli ünlü olan bu caddenin de genel olarak çok aktif olduğunu ve sürekli bir kalabalıkla dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Bu kadar popüler, tarihi bir cadde olunca ister istemez ilgi odağı oluyor. Tarihi caddede adı üzerinde tarihi yapıları da bulmak mümkün. Kadıköy Moda Bahariye satılık daire ilanlarına baktığınız zaman da genelde bu tarihi yapıların adlarının geçtiğini görürsünüz. Bunun yanında bölgede çok sayıda alışveriş alanı da yer almakta. Yani her ne kadar tarihi bir doku var diyorsak aynı şekilde burada modern bir dönüşüm olduğunu da eklemek gerekiyor. Kadıköy Moda Bahariye satılık daire araştırmasına girenler için bu detaydan da söz etmemiz şart. Eski bir yerleşim yeri olarak düşünülmemeli. Tabii ki burada dikkat edeceğiniz tek nokta bölgenin tarihi ve modern dokuyu nasıl bir araya getirdiği olmamalı. Elbette çok ünlü yapılar da var. Mesela Sürayya Operası gibi sanat açısından önemli yapılar da yine bu caddede yer alıyor. Dediğimiz gibi bunlar önemli ve güzel artılar. Tercih noktasında da önemli kriterler ama Kadıköy Moda Bahariye satılık daire arayışında olanların dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de fiyatlar. Cadde üzerinde ev fiyatları biraz daha değişken. Zaten fiyat kriteri genel olarak Kadıköy Moda satılık ev arayışı içerisinde olan herkesi ilgilendiren bir kriter. Ama tabii ki Bahariye caddesinde fiyat konusunda biraz daha ayrılıyor.  Moda konusunda merak edilen atmosferi ve yapıyı az çok anlattığımızı umut ediyorum. Biraz da ev almak isteyenler için buradaki binaların yapısından söz edelim.

Moda’da Ev Satın Almak için Bilinmez Gerekenler

Yukarıda anlattıklarımızdan da anlayacağınız gibi Moda, İstanbul’un ilgi gören lüks semtlerinden birisi. Sadece günümüzde değil, tarihte de bu böyle olmuş. 19.yy döneminden bu yana uzanan bir geçmiş olduğundan söz etmiştik. Haliyle semtte bulunan binalarda da biraz daha farklı bir yapı var. Genelde geniş tavan mesafesinin olduğu binaları görüyoruz ve genelde çok yüksek katlar sunulmuyor. Daha çok az katlı binalar ve eski binalara rastlanılıyor.  Ayrıca bulunulan yapı ve konum gereği, evlerin birbirlerine yakın olduğunu da söylemek lazım. Kadıköy Moda satılık ev arayışı içerisinde olanların da bu konuda bilgi sahibi olması lazım. Tabii ki daha ferah alanlarda sunulmuş binalar da var ama genel olarak binalar birbirine yakın. Alacağınız evde bunu göz önünde bulundurmanızı öneriyorum. Onun dışında çok güzel manzaraya sahip olan yapılar da var. Fakat burada fiyat dengesini ve en önemlisi de binanın yaş dengesini çok iyi ayarlamak lazım. Dediğimiz gibi genelde eski binaların karşımıza çıktığını ve bazı noktalarda da fiyatların çok yüksek olduğunu görüyoruz. Gerisi artık sizin bütçenize ve zevklerinize kalıyor. Ev almaya karar verir ve bunun için de Moda semtini seçerseniz, sahil yolunu ve Bahariye caddesini incelemenizi önerebiliriz. Özellikle Bahariye caddesinde bulunan satılık evlere mutlaka göz gezdirilmeli derim.
Related Posts